Efor Testi

EFOR TESTİ (EGZERSİZ STRES TESTİ-TREADMİLL)

Efor testi koşu bandında yürümekle veya sabit bisiklet ile egzersiz yaptırarak uygulanır. Bu esnada 12 derivasyonlu EKG kayıtları alınır. Test boyunca devamlı EKG gözleminin yapılması, egzersiz esnasında her 1.5-3 dk’da egzersiz sonrası dinlenme periyodunda her dakika 12 derivasyonlu EKG çekilmelidir. Egzersiz testi yapılacak kişinin yaşı,klinik durumu ve egzersiz kapasitesine göre değişik protokoller uygulanabilir.

Kalp hızlı ve sistolik kan basıncının (tansiyonun) artması ile kalp kasının oksijen tüketimi artırılır. Bu artışla birlikte kalp kasını besleyen damarlarda  (koroner arterlerde) damar sertliği, daralması yada tıkanması var ise veya  spazm gelişmişse, koroner  kan akımı kalp kasının (miyokardın) kan ihtiyacını karşılamada  yetersiz olur ve  EKG belirtileri ile miyokard iskemisi ortaya çıkar (kalp damar hastalığı varlığı ortaya çıkar.)

Efor testi bize

 

  *Göğüs ağrısı olan hastalarda bu ağrı kalp damar tıkanıklığınamı bağlı?

  *Efor kapasitesi tayini

  *Eforla tetiklenen ritim problemi varmı

  *Yapılan tedavilerin takibinde, kalp damarına balon-stent uygulanan hastalarda takip açısından kontrol kalp anjiyosu veya daha ileri tetkik gerekliliği konusunda bilgiler verir.

 

Efor testi hiçbir riski olmayan bir tetkik olmayıp gerekliliği konusunda bir kardiyolog karar vermelidir.

Efor testi kalp damar tıkanıklığı açısından %70-75 doğruluk oranına sahip bir tetkik olup gerekli görüldüğünde daha ileri tetkiklerde doktor kontrolünde yapılabilir.